Program

The Conference will be held at the 50-Auditorium (please see the Travel and Site Access section for more information). 

CORPES 11 Program 
(.pdf version attached) 

PROGRAM

30 minute talks = 20 minutes + 10 minutes discussion

Monday, July 18

 

8:00 – 8:45

Registration

8:45 – 9:00

Roger Falcone (ALS Director)

 

Welcome

 

Chairperson: Zahid Hussain

9:00 - 9:30

Joel Moore (UC Berkeley/LBNL)

 

Topological insulator surface states for magnetoelectric, spintronic, and thermoelectric effects”

9:30 - 9:50

Akio Kimura (Hiroshima University)

 

Relocation of the topological surface state of Bi2Se3 by Ag atom intercalation probed by ARPES and STM

9:50 - 10:10

Oscar Tjernberg (KTH)

 

BALTAZAR @ KTH: A laser ARTOF facility

10:10 – 10:40

Break

10:40 - 11:10

Aaron Bostwick (Lawrence Berkeley National Laboratory)

 

Plasmarons in Quasi-freestanding Epitaxial Graphene”

 

Chairperson: Dan Dessau

11:10 - 11:30

Amina Taleb-Ibrahimi (CNRS/Synchrotron SOLEIL)

 

Linear band dispersion in multilayer epitaxial graphene grown on the SiC(000¯1) C face

11:30 - 12:30

Flash Poster I

12:30 - 2:30

Working Lunch & Poster Session I


 

 

Chairperson: Konrad Matho

2:50 - 3:20

Dung-Hai Lee (Lawrence Berkeley National Laboratory)

 

The pairing mechanism of Iron-based superconductors”

3:20 – 3:40

Yiming Xu (Lawrence Berkeley National Laboratory)

 

Pairing symmetry studies on iron pnictides / chalcogenides through Angle-resolved photoemission”

3:40 - 4:10

Sergey Borisenko (IFW Dresden)

 

Necessary conditions for magnetism and superconductivity in iron pnictides and chalcogenides”

4:10 – 4:40

Break

 

Chairperson: Kenya Shimada

4:40 - 5:10

Zhi-Xun Shen (Stanford University)

 

Recent progress in understanding the cuprate phase diagram”

5:10 – 5:30

Theodor Reber (University of Colorado)

 

The Non-quasiparticle Nature and Origin of Fermi Arcs: Insights from the ARPES Tunneling Spectra”

5:30 – 5:50

Jonathan Rosen (University of British Columbia)

 

Interplay of Supermodulation and Electronic Structure in Bi2201

5:50 - 6:20

Robert Markiewicz (Northeastern University)

 

Intermediate Coupling Model of Cuprates”

6:20

End


 

Tuesday, July 19

 

 

Chairperson: Luc Patthey

8:30 - 9:00

Wei-Sheng Lee (SLAC National Accelerator Lab)

 

Ultrafast non-thermal dynamics of spin and charge order in striped nickelate via femtosecond resonant soft x-ray scattering”

9:00 - 9:20

Timm Rowher (Institut für Experimentelle und Angewandte Physik)

 

How fast do Charge Density Waves melt?

9:20 - 9:40

Wen Shen (Institut für Experimentelle und Angewandte Physik)

 

What precisely is meant by the nonequilibrium melting of a charge density wave insulator”

9:40 - 10:10

Uwe Bovensiepen (University of Duisburg-Essen)

 

Ultrafast momentum-dependent quasiparticle dynamics of high-Tc superconductors investigated by time- and angle-dependent photoelectron spectroscopy

10:10 – 10:40

Break

 

Chairperson: Yi-De Chuang

10:40 - 11:10

Thomas Devereaux (Stanford University)

 

Cluster-Based Numerical Simulations for X-ray Spectroscopies in Correlated Materials

11:10 - 11:30

Thorsten Schmitt (Paul Scherrer Institut)

 

Probing the Local Magnetic Order in Quasi-1D Cuprates with

Resonant Inelastic X-Ray Scattering

11:30 – 12:30

Flash Poster II

12:30 - 2:30

Working Lunch & Poster Session II

 

Chairperson: Tom Devereaux

2:50 - 3:10

Chang Liu (AMES Laboratory)

 

Electronic structure of iron arsenic high temperature superconductors studied by angle resolved photoemission spectroscopy (ARPES)

 

 

3:10 - 3:40

Shik Shin (Institute for Solid State Physics (ISSP), The University of Tokyo)

 

Laser-ARPES study on Fe-pnictide superconductors”

3:40 – 4:10

Michael Potthoff (University of Hamburg)

 

"Non-equilibrium self-energy-functional theory”

4:10 – 4:40

Break

 

Chairperson: Arun Bansil

4:40 - 5:10

Frank Lechermann (University of Hamburg)

 

Advances in correlated electronic structure computations for transition-metal oxides: cobaltates, vanadates and ruthenates”

5:10 – 5:30

Alexander Lichtenstein (University of Hamburg)

 

"Nonlocal in space and time correlations in solids”

5:30 – 5:50

Jonathan Denlinger (Lawrence Berkeley National Laboratory)

 

"High-resolution Angle-resolved Photoemission of LaRu2Si2 and CeRu2Si2

5:50 - 6:20

Steffan Danzenbächer (Institut für Festkörperphysik, Technische Universität Dresden)

 

Photoemission insight into the Fermi surface of the heavy-fermion system YbRh2Si2

6:20

End

 

 

Wednesday, July 20

 

 

Chairperson: Jeroen van den Brink

8:30 - 9:00

Stefan Kaiser (Max Planck & University of Hamburg)

 

Clocking the melting transition of charge and lattice order in 1T– TaS2 with ultrafast extreme ultraviolet angle-resolved photoemission spectroscopy

9:00 - 9:20

Takashi Oka (The University of Tokyo)

 

Theory of non-linear collective photoexcitations in a Mott insulator”

 

 

9:20 - 9:40

Shuyun Zhou (Lawrence Berkeley National Laboratory)

 

Cooperative interplay between CE-type spin ordering and ferromagnetism in (Pr, Ca)MnO3”

 

Chairperson: Michael Potthoff

9:40 – 10:10

Break

10:10 - 10:40

Kosuke Nakayama (Tohoku University)

 

Direct observation of superconducting gap in iron-based superconductors

10:40 - 11:10

Donglai Feng (Fudan University)

 

Electronic structure of iron chalcogenides

11:10 - 11:30

Nuh Gedik (MIT)

 

Simultaneous vectorial spin mapping of a topological insulator using circularly-polarized time-of-flight photoemission”

11:30 - 12:00

Fakher Assaad (Institut für Theoretische Physik und Astrophysik  Universität Würzburg)

 

Spin liquids and topological insulators on the Honeycomb lattice

12:00 

Excursion

San Francisco Fisherman’s Wharf

 6:30

Working Dinner:
Robert Schoenlein “NGLS Science”

 

 

Thursday, July 21

 

 

Chairperson: Eli Rotenberg

8:30 - 9:00

Juan Carlos Campuzano (University of Illinois at Chicago)

9:00 - 9:20

Hideaki Iwasawa (Hiroshima University)

 

Band renormalization in cuprate and ruthenate superconductors”


 

9:20 - 9:40

Michael Sentef (SIMES / University of Augsburg)

 

Superconductivity and Pairing Fluctuations in the Half-Filled Two-Dimensional Hubbard Model”

9:40 - 10:10

Jan Minar (LMU University of Munich)

 

Correlation effects - from simple metals to complex systems: Recent developments in electronic structure and spectroscopic calculations

10:10 – 10:40

Break

 

Chairperson: Juan C. Campuzano

10:40 - 11:10

Peter Johnson (Brookhaven National Laboratory)

 

ARPES and the Pseudogap Phase of the Cuprate Superconductors

11:10 - 11:30

Gey-Hong Gweon (UC Santa Cruz)

 

New Strongly Correlated Electron Perspective on High Temperature Superconductors”

11:30 – 11:50

Young Jun Chang (Lawrence Berkeley National Laboratory)

 

Two-dimensional electronic states in LaTiO3/SrTiO3 oxide interfaces”

11:50 – 12:20

Milan Radovic (Brookhaven National Laboratory)

 

Using La1-xSrxMnO3 as a knob to tune superconductivity in YBa2Cu3O7-x 

12:30 - 2:30

Working Lunch & Poster Session III

 

Chairperson: Jinghua Guo

2:50 - 3:10

Jeroen van den Brink (IFW Dresden)

 

Elementary Magnetic Excitations of Iridates and Cuprates probed by Resonant Inelastic X-ray Scattering”

3:10 - 3:40

Marco Grioni (École Polytechnique Fédérale de Lausanne)

 

Exploring charge and magnetic excitations in the cuprates with soft x-ray RIXS”


 

3:40 - 4:10

Maurits Haverkort (University of British Columbia)

 

Ab-initio model calculations for resonant inelastic x-ray scattering including the local correlations and low energy excited state dispersion, using the relation between absorption, elastic diffraction and inelastic scattering”

4:10 – 4:40

Break

 

Chairperson: Takami Tohyama

4:40 - 5:10

Hartmut Hafermann (École Polytechnique)

 

Beyond DMFT: novel approaches to spatial correlations and their application”

5:10 – 5:30

Alexander Gray (UC Davis/Lawrence Berkeley National Laboratory)

 

"Depth-Resolved Standing-Wave Excited ARPES of Buried Layers and Interfaces: LSMO/STO Magnetic Tunnel Junction”

5:30 – 5:50

Achim Schöll (Universität Würzburg)

 

"Low-Energy Scale Excitations and Ordering at Metal-Organic Interfaces

5:50 - 6:20

Vladimir Strocov (Paul Scherrer Institut)

 

Soft-X-Ray ARPES View of Three-Dimensional Electronic Structure

6:20

End

 

 

Friday, July  22

 

 

Chairperson: Alexander Lichtenstein

8:30 - 9:00

Alessandro Nicolaou (Synchrotron SOLEIL - L'Orme des Merisiers Saint-Aubin)

 

New electronic orderings in misfit cobaltates investigated by ARPES

9:00 - 9:20

Chul Kim (Yonsei University)

 

Role of electron-phonon coupling in 4d transition metal oxide magnetism

9:20 - 9:50

Emanuel Gull (Columbia University)

 

Cluster Dynamical Mean Field Methods and the Momentum-selective Mott transition

 

 

9:50 - 10:10

Giorgio Sangiovanni (Vienna University of Technology)

 

Dynamical Vertex Approximation for Nanoscopic Systems”

10:10 – 10:40

Break

 

Chairperson: Alexei Fedorov

10:40 - 11:10

M. Zahid Hasan (Princeton University)

 

Topological Surface States in Topological Insulators and Superconductors : Discovery and the New Frontiers

11:10 - 11:30

Chris Jozwiak (Lawrence Berkeley National Laboratory)

 

Widespread spin polarization effects in photoemission from topological insulators”

11:30 - 11:50

Phil King (University of St. Andrews, UK)

 

Surface 2DEGs in correlated and topological solids”

11:50 - 12:10

Tom Miller (University of Illinois at Urbana-Champaign)

 

Electronic Structure of Topologically Nontrivial Sb Films: a

Reconciliation of Spin-Polarized Surface States and Unpolarized Quantum-

Well States

12:20 – 1:30

Working Lunch & Tour Sign Up

1:30 - 2:30

Conference Summary

 

1 – Takami Tohyama

2 – Dan Dessau

2:30

Closing  / Start of Tours

Zahid Hussain

 

Tours:

1 – ALS

2 – TMF

3 – NERSC

4 - UC Botanical Garden

 

 

Ċ
areza@lbl.gov,
Jul 14, 2011, 12:18 PM
Comments